Fakulteta za logistiko, Celje - Mariborska cesta 7       |     info.fl@um.si      |     03 428 53 00

Iskanje po straneh Fakultete za logistiko
EN

Splošno o fakulteti

Vizija / Poslanstvo / Vrednote / Cilji

Vizija

Fakulteta za logistiko Univerze v Mariboru bo globalno prepoznana kot raziskovalni in izobraževalni center odličnosti za razvoj logistike in oskrbovalnih verig, ki soustvarja trajnostni napredek v industriji in prispeva k družbenemu razvoju.

Poslanstvo

Poslanstvo Fakultete za logistiko Univerze v Mariboru temelji na iskrenosti, radovednosti, ustvarjalnosti in svobodi duha, ki jih združujemo z znanstvenim raziskovanjem in izobraževanjem na področju logistike in oskrbovalnih verig. Z interdisciplinarnim povezovanjem znanosti in prakse si prizadevamo oblikovati napredne ter trajnostne logistične rešitve z namenom prispevati izboljšanju kakovosti življenja v družbi.

Strategija

Izobraževalna dejavnost

Stratgija: V prihodnjem strateškem obdobju bo Fakulteta za logistiko ustvarila študijske programe, ki bodo študente opremili z znanji in kompetencami za reševanje kompleksnih logističnih izzivov. Študij bo temeljil na raziskovalnem delu, uporabi napredne tehnologije in tesnem sodelovanju z industrijo. Programi bodo usmerjeni k razvijanju kritičnega mišljenja, digitalnih inovacij in trajnostnih rešitev, s poudarkom na globalni in interdisciplinarni perspektivi. Poseben poudarek bo namenjen vseživljenjskemu izobraževanju, ki bo prilagojeno potrebam sodobne logistične industrije, s ciljem omogočiti pridobivanje novih znanj in veščin v vseh fazah kariere.

Dolgoročni cilji:

  1. Razvoj študijskih programov: na vseh treh stopnjah bomo razvijali programe, ki bodo študente opremili s kompetencami za reševanje kompleksnih logističnih izzivov in trajnostni razvoj, ob tem pa bomo družbeno odgovorno načrtovali vpis.
  2. Vključevanje (znanstveno) raziskovalnih spoznanj: v izobraževalni proces bomo aktivno vključevali lastna znanstvenoraziskovalna spoznanja s področja logistike in oskrbovalnih verig. Študente bomo spodbudili k samostojnemu raziskovalnemu delu, kjer bodo skozi praktične projekte razvijali inovativne rešitve za realne izzive, kar bo pripomoglo k njihovi strokovni rasti in pripravi na delo v industriji.
  3. Inovativne metode poučevanja: uporaba inovativnih učnih metod in naprednih tehnologij bo postala standard v izobraževalnem procesu na vseh stopnjah študija. Še posebej na podiplomski ravni bomo zagotovili dostop do vrhunske tehnološke opreme, kar bo študentom omogočilo praktično uporabo znanja in razvoj inovacij v sodelovanju z industrijo.
  4. Povezovanje z industrijo in okoljem: vzpostavili bomo tesno sodelovanje z industrijskimi partnerji in širšim okoljem za razvoj inovativnih logističnih rešitev.
    Vseživljenjsko izobraževanje: v sodelovanju z okoljem bomo razvijali odprte, fleksibilne načine vseživljenjskega učenja za povečanje konkurenčnosti gospodarstva in trajnostnega razvoja.

Znanstveno-raziskovalna dejavnost

Strategija: Raziskovalna strategija Fakultete za logistiko temelji na doseganju odličnosti in ustvarjanju spodbudnega okolja za inovativne raziskovalne projekte na področju logistike in oskrbovalnih verig. Fakulteta bo spodbujala interdisciplinarne raziskave, ki bodo povezane s trajnostnimi izzivi in tehnološkimi inovacijami. Poudarek bo na sodelovanju z industrijo, kar bo omogočilo prenos raziskovalnih dognanj v prakso in izboljšalo konkurenčnost gospodarstva.

Dolgoročni cilji:

  1. Povečanje mednarodne prepoznavnosti: povečali bomo število objav v visokokakovostnih mednarodnih revijah, kar bo okrepilo ugled fakultete v globalni akademski skupnosti.
  2. Spodbujanje interdisciplinarnega raziskovanja: krepili bomo sodelovanja z uglednimi raziskovalnimi institucijami doma in v tujini, vključno z gostovanji strokovnjakov in obiski v tujini.
  3. Aktivno sodelovanje v projektih: spodbujali bomo prijave znanstveno-raziskovalnih projektov in sodelovanje v mednarodnih raziskovalnih konzorcijih.
    Etika raziskovanja: zagotovili bomo, da vse raziskovalne aktivnosti sledijo visokim etičnim standardom, skladno z mednarodnimi smernicami in Etičnim kodeksom Univerze v Mariboru.
  4. Povečanje raziskovalnih kapacitet: povečali bomo število raziskovalcev s pridobivanjem novih projektov in ustanovitvijo interdisciplinarnega raziskovalnega programa.

Spodbudno delovno okolje

Strategija: Ljudje so v središču našega razvoja in ključni za doseganje strateških ciljev fakultete. Ustvarili bomo pozitivno in spodbudno okolje, kjer se zaposleni in študenti počutijo kot pomemben del univerzitetne skupnosti. Zagotovili bomo motivirano in kakovostno raziskovalno, pedagoško in strokovno delo, ki bo vpeto v slovensko in mednarodno akademsko okolje. S tem bomo omogočili aktivno sodelovanje v globalnih raziskovalnih in izobraževalnih tokovih, kar je ključnega pomena za doseganje strateških ciljev.

Dolgoročni cilji:

  1. Ustvarjanje pozitivnega delovnega okolja: zagotovili bomo okolje, ki omogoča osebnostno in strokovno rast, timsko delo in odprto komunikacijo.
    Krepitev odgovornosti in pripadnosti: spodbujali bomo visoko stopnjo odgovornosti, motivacije in pripadnosti zaposlenih fakulteti in univerzi, kar bo ključnega pomena za doseganje naših strateških ciljev.
  2. Spodbujanje interdisciplinarnega sodelovanja in medosebnih odnosov: spodbujali bomo interdisciplinarno sodelovanje, dobre medosebne odnose, spoštovanje osebnih okoliščin ter krepitev medgeneracijske povezanosti med zaposlenimi.
  3. Krepitev odgovornosti, sodelovanja in enakopravnosti: spodbujali bomo visoko stopnjo odgovornosti, motivacije in pripadnosti zaposlenih fakulteti in univerzi. Prav tako bomo podpirali interdisciplinarno sodelovanje, dobre medosebne odnose, spoštovanje osebnih okoliščin, medgeneracijsko povezanost ter uresničevali načelo nediskriminacije.
  4. Spodbujanje ravnotežja med delom in zasebnostjo: zagotavljali bomo ravnotežje med delom in osebnim življenjem, skrbeli za zdravje, socialno varnost ter stabilnost zaposlitve, s poudarkom na dobrem počutju zaposlenih.

Študenti

Strategija: Fakulteta za logistiko bo ustvarila okolje, kjer bodo študenti kot partnerji sodelovali pri oblikovanju prihodnosti fakultete. Študenti bodo imeli ključno vlogo pri prispevanju idej in inovacij, ki bodo izboljšale pedagoški in raziskovalni proces. Z vključevanjem študentov v strateške pobude želimo razviti občutek pripadnosti.

Dolgoročni cilji:

  1. Partnersko sodelovanje študentov pri upravljanju in razvoju fakultete: študentom bomo omogočili aktivno sodelovanje pri upravljanju in razvoju fakultete, kjer bodo enakovredni partnerji v procesu odločanja in prispevanja k strateškim pobudam.
  2. Celostni razvoj študentov: skrbeli bomo za celostni razvoj študentov z zagotavljanjem kakovostnih študijskih in obštudijskih vsebin, ki bodo omogočale pridobitev kompetenc potrebnih za poklice prihodnosti na področju logistike in oskrbovalnih verig.
  3. Vključevanje v znanstveno-raziskovalno in projektno delo: študentom bomo zagotovili priložnosti za aktivno vključevanje v znanstveno-raziskovalno in projektno delo.
  4. Spodbujanje internacionalizacije: spodbujali bomo študente k vključevanju v mednarodne projekte in programe izmenjav.

Internacionalizacija

Strategija: Fakulteta za logistiko bo v zasledovanju ciljev internacionalizacije okrepila povezovanje z vodilnimi izobraževalnimi in raziskovalnimi institucijami po svetu, kar bo omogočilo zagotavljanje inovativnega, trajnostnega in kakovostnega izobraževanja ter raziskovanja, prepoznanega na mednarodni ravni. Z različnimi mednarodnimi izobraževalnimi dogodki in programi bomo pritegnili nadarjene študente iz Slovenije in tujine. Za mednarodno prepoznavnost bomo poskrbeli preko akreditacij, z vključevanjem v mednarodne projekte ter sodelovanjem z vrhunskimi strokovnjaki z vsega sveta.

Dolgoročni cilji:

  1. Mednarodna prepoznavnost: naša mednarodna prepoznavnost bo temeljila na inovativnem, trajnostnem in kakovostnem izobraževanju, raziskovanju ter prenosu znanja, ki bo prispeval k globalnemu razvoju na področju logistike in oskrbovalnih verig.
  2. Krepitev mednarodne prisotnosti: krepitev mednarodne prepoznavnosti Fakultete za logistiko UM bo temeljila na strateških partnerstvih z vodilnimi svetovnimi institucijami ter na pridobivanju mednarodnih akreditacij.
  3. Spodbujanje mobilnosti: spodbujali bomo mednarodno mobilnost tako zaposlenih kot študentov, z namenom bogatenja izobraževalnih in raziskovalnih izkušenj na globalni ravni.
  4. Študijski programi v tujem jeziku: študijske programe bomo izvajali tudi v tujih jezikih, kar bo pripomoglo k privabljanju mednarodnih študentov in sodelovanju v mednarodnih akademskih tokovih.
  5. Organizacija mednarodnih dogodkov: povečali bomo sodelovanje in organizacijo mednarodnih dogodkov, kot so simpoziji, poletne šole in konference, kar bo fakulteti omogočilo širšo prepoznavnost in globalno sodelovanje.

Razvoj skozi sistem kakovosti

Strategija: Razvoj skozi sistem kakovosti na Fakulteti za logistiko vključuje celovit in sistematičen pristop k spremljanju in evalvaciji kazalnikov kakovosti na vseh ravneh delovanja fakultete. Sistem notranjega institucionalnega spremljanja in zagotavljanja kakovosti podpira doseganje strateških ciljev s poudarkom na nenehnem izboljševanju procesov ter spodbujanju kulture kakovosti med zaposlenimi in študenti. Na vseh področjih delovanja bomo vzpostavili mehanizme, ki zagotavljajo transparentnost, odgovornost in visoke standarde kakovosti.

Dolgoročni cilji:

  1. Nadgradnja sistema kakovosti: izboljšali bomo notranji sistem spremljanja in zagotavljanja kakovosti, da bo učinkovito podpiral doseganje strateških ciljev in razvoja fakultete.
  2. Vzpostavitev jasne odgovornosti za spremljanje kakovosti: dodelili bomo odgovornost za vsako področje spremljanja kakovosti, zagotovili izvedbo predlaganih izboljšav in s tem dosegali stalno rast ter napredek pri izpolnjevanju strateških ciljev.
  3. Kultura kakovosti: razvijali bomo kulturo kakovosti, ki temelji na odgovornosti, etiki, transparentnosti in aktivnem vključevanju vseh deležnikov.
  4. Mednarodne evalvacije in akreditacije: zagotovili bomo redno pridobivanje in ohranjanje nacionalnih ter mednarodnih akreditacij, pri čemer bodo naša prizadevanja usmerjena v izpolnjevanje vseh meril odličnosti, ki jih zahtevajo nacionalni in mednarodni evalvacijski postopki.

Vpetost Fakultete za logistiko Univerze v Mariboru v okolje

Strategija: Fakulteta za logistiko bo na področju razvojno-inovacijskega sodelovanja postala osrednje stičišče deležnikov na področju prenosa znanja in tehnologij v logistiki in oskrbovalnih verigah. Naš cilj je povezovati akademske, industrijske in druge relevantne deležnike, da skupaj ustvarjamo inovativne rešitve, ki bodo prispevale k razvoju okolja in gospodarstva.

Dolgoročni cilji:

  1. Krepitev prenosa znanja in tehnologij: fakulteta bo krepila prenos znanja in tehnologij v lokalno, regionalno in mednarodno okolje.
  2. Kakovostne storitve za deležnike: svojim deležnikom bomo zagotavljali kakovostne storitve, ki bodo prispevale k njihovemu razvoju, zlasti na področju logistike in oskrbovalnih verig.
  3. Vključevanje deležnikov v razvoj: aktivno bomo vključevali lokalne, regionalne in mednarodne deležnike v razvoj fakultete in logistike kot vede, kar bo prispevalo k obojestranskemu napredku.
  4. Ustanovitev raziskovalnega centra za logistiko: ustanovili bomo raziskovalni center za logistiko, ki bo omogočal še tesnejše sodelovanje med akademsko skupnostjo, industrijo in drugimi relevantnimi partnerji.

Administrativno-tehnični proces

Strategija: Fakulteta bo stremela k avtomatizaciji, preglednosti in zanesljivemu upravljanju poslovnih procesov. Digitalizacija teh procesov bo zaposlenim in uporabnikom omogočila bolj učinkovito, hitro in pregledno izvajanje nalog. S tem bomo izboljšali produktivnost, zmanjšali napake in zagotovili višjo kakovost storitev.

Dolgoročni cilji:

  1. Popis poslovnih procesov: izvedli bomo celovit popis vseh poslovnih procesov, ki potekajo na fakulteti, s ciljem njihove optimizacije.
  2. Uvedba dokumentnega sistema: vzpostavili bomo dokumentni sistem, ki bo omogočal digitalni pretok dokumentov ter večjo preglednost in dostopnost informacij.
  3. Podpora uporabnikom: zagotovili bomo ustrezno tehnično in vsebinsko podporo vsem uporabnikom za nemoteno delovanje sistemov.
  4. Transparentno obveščanje: vse uporabnike bomo ažurno obveščali o spremembah in napredku pri izvajanju procesov, kar bo prispevalo k večji transparentnosti in zaupanju.