Projekti

Promocija presoje okoljskih vplivov in integracija le teh v načrtovanje transportnih poti

pkp

Mentor na FL UM: doc. dr. Matevž Obrecht

Kratka vsebina: Vključevanje okoljske presoje v transportne poti tako v Evropski uniji kot znotraj Slovenije pridobiva zmeraj večji pomen. Transportni sektor po podatkih različnih študij prispeva približno 25% vseh emisij toplogrednih plinov, je velik povzročitelj emisij trdnih delcev, zvočnega onesnaženja in je porabnik uvoženih fosilnih goriv. Navkljub zmeraj strožji okoljski zakonodaji, zmeraj bolj perečih okoljskih problemih in večanju okoljske ozaveščenosti družbe, družba nima orodij, ki bi poleg preračuna stroškov, predvidenega časa in predloga optimalne poti (kot npr. Google maps, Via Michelin idr.) prikazovala tudi okoljske vplive posameznega transporta ter omogočala javnosti izbor okoljsko najprimernejše alternative, kar je posebej pomembno za podjetja in dnevne migrante, ki vsakodnevno koristijo prevoz za opravljanje svojega dela/študija/funkcije. V sklopu projekta bomo torej:

• celovito preučili okoljske probleme regije na področju transporta v sedanjosti in v prihodnosti,
  • identificirali obstoječa orodja za presojo/izračun okoljskih vplivov v transportu,
  • preučili interes javnosti za vključenos in prikaz okoljskih vplivov v posamezne programe za načrtovanje transportnih poti (npr. v sklopu prikaza podatkov v Google Maps, Via Michelin idr.)
  • analizirali najpogostejše in najbolj obremenjene transportne poti v Sloveniji (MB-LJ, LJ-KP, Lendava-KP, Jesenice-NM, KR-LJ idr.)
  • preučili okoljske vplive posameznih prevozov po teh transportnih poteh z različnimi orodji (izračun ogljičnega odtisa, LCA analiza idr.) ter rezultate medsebojno primerjali
  • preučili okoljske vplive prevozov po teh transportnih poteh z različnimi vozili (z različnimi pogonskimi sklopi) ter rezultate medsebojno primerjali
  • podali smernice za večjo interdisciplinarno vključevanje okoljskih vsebin v programe za načrtovanje transporta in mobilnosti.