Prometno varnostni vidik asistenčnih sistemov v osebnih avtomobilih

pkp

Mentor na FL UM: izr. prof. dr. Darja Topolšek

Kratka vsebina: Namen naprednih sistemov za pomoč vozniku oziroma asistenčnih sistemov v osebnih avtomobilih je, da se napake voznika zmanjšajo ali celo odpravijo ter da se povečata učinkovitost in varnost v prometu. Trend števila prometnih nesreč ter poškodb in smrti, ki so njihova posledica, kaže na upad, kar lahko v veliki meri pripišemo ozaveščanju voznikov in večji varnosti vozil. Koristi uvedbe in uporabe različnih asistenčnih sistemov so lahko velike, predvsem zaradi zmanjšanja možnosti nezgod s posledičnimi poškodbami ali celo smrtjo, ekonomskih stroškov in onesnaževanja. Pričakovati pa je mogoče tudi težave, saj se naloga vožnje osebnega avtomobila z uporabo asistenčnih sistemov spreminja iz popolnoma ročno nadzorovane operacije v vedno bolj avtomatizirano in tehnološko zahtevno, zaradi česar so potrebne prilagoditve na strani delovanja, mišljenja in obnašanja voznikov. Tako so na eni strani vedno bolj razviti asistenčni sistemi, ki so dosegljivi voznikom, na drugi strani pa vozniki sami, ki se za njih velikokrat ne odločijo, saj ne vidijo neposrednih koristi oziroma jim njihov nakup predstavlja nepotreben strošek, ali pa jih ne uporabljajo, saj niso seznanjeni z njihovim delovanjem ali pa je prisoten strah glede njihovega delovanja in zanesljivosti.

Projekt bo naslavljal asistenčne sisteme v osebnih avtomobilih v slovenskem kontekstu tako, da bomo najprej proučili obstoječe teoretične podlage in stanje na tržišču, nato prek ankete in intervjujev raziskali odnos potrošnikov/voznikov do asistenčnih sistemov, nato pa izvedli še terensko raziskavo, kjer bomo v praksi testirali uporabo teh sistemov in izkušnje voznikov. Končni rezultat bo predstavljal celovit pregled stanja na slovenskem tržišču tako z vidika prodaje kot z vidika uporabe asistenčnih sistemov v osebnih avtomobilih, ki bo kombiniran s priporočili za njihovo večjo uporabo z namenom povečanja prometne varnosti. Pomemben poudarek v projektu bo na ozaveščanju javnosti prek medijskih sporočil in družabnih omrežij.