Kazalci krožnega gospodarstva v pristaniščih

Mentor na FL UM:  izr. prof. dr. Rebeka Kovačič Lukman

Kratka vsebina:

Premik h krožnemu gospodarstvu, v katerem se proizvodi z izrabljeno življenjsko dobo (End-of-life) ponovno uporabijo, predelajo ali reciklirajo, ima velik vpliv za morska pristanišča. Zato so le-ta pomembna mesta za izvajanje dejavnosti krožnega gospodarstva.

Pristanišča na eni strani obsegajo veliko količino različnih proizvodov, na drugi strani pa predstavljajo niz povezanih dejavnosti ter priložnosti za premik k krožnemu gospodarstvu. V krožnem gospodarstvu se stranski proizvodi in odpadki uporabljajo kot alternativne surovine ali snovi, stroji ali vozila pa se delijo. Npr. pristanišče v Antwerp-u veliko vlaga v krožno gospodarstvo, predvsem v ponovni uporabi proizvodov, odpadkov, skupni porabi energije, virov itd. Tako pristanišče predstavlja idealen kraj za implementacijo in testiranje prehoda h krožnemu gospodarstvu.

Po pregledu obstoječe literature v bazi »Web of Science«, nismo našli zadetkov na temo »kazalcev krožnega gospodarstva v pristaniščih«, kar pomeni, da je tema še relativno neraziskana. Tako na eni strani ponuja priložnost za spodbujanje prehoda v krožno gospodarstvo, na drugi strani pa pripomore Luki Koper k boljšemu razumevanju krožnega gospodarstva in njegovi implementaciji. Projekt se sklada z nacionalnimi usmeritvami na področju Pametne specializacije (S4), pod področje Mreže za razvoj krožnega gospodarstva. Pridobljena znanja in razvoj metodologije za merjanje krožnega gospodarstva v pristaniščih bodo omogočile boljše načrtovanje in implementacijo ter ponudile nov vpogled v dinamiko krožnega gospodarstva.