Projekti

Izobraževanje in ozaveščanje mladih o pomenu trajnostne mobilnosti z uporabo vodikovih tehnologij

pkp

Mentor na FL UM: izr. prof. dr. Matjaž Knez

Kratka vsebina: Soočamo se s klimatskimi spremembami in posledicami, ki se dotikajo mest, družbe ter slehernega posameznika. Ker smo družba, ki postaja vedno bolj aktivna, resursi planeta pa so omejeni, je potrebno že danes strmeti k bolj racionalnemu izkoriščanju le-teh, ter načrtovati aktivnosti, ki gredo v smeri trajnostnega delovanja. Ena izmed teh je tudi mobilnost. Vodilo trajnostne mobilnosti in zagotavljanja trajnostne družbe je zadovoljiti potrebe vseh ljudi po mobilnosti in obenem zmanjšati promet. Trajnostna mobilnost je tista, ki je hkrati okoljsko sprejemljiva, socialno pravična in spodbuja razvoj gospodarstva. Z ukrepi prometne politike moramo zagotoviti, da je potreba vsakogar po premikanju zadovoljena, vendar ob nižjih stroških in manjših stranskih učinkih, tveganju in porabi naravnih virov. Zaradi naraščanja aktivnosti prebivalstva, so socialni, gospodarski in okoljski stroški enormni in nič ne kaže na to, da bi se trendi obrnili na bolje. Izziv je najti rešitev – za uskladitev ekonomske rasti in socialnih zahtev po mobilnosti z okoljskimi in drugimi stroški transporta.  Naloga tega projekta je v okviru izobraževalnega dela ozaveščati in seznanjati mlade ter preko njih tudi različne družbene deležnike o problematiki podnebih sprememb in možnih akcijskih načrtih trajnostnega delovanja, o tehnologijah, ki so na trgu danes, o novih- altrenativnih, okolju bolj prijaznih tehnologijah, kot so naprimer tudi vodikove tehnologije – vse z namenom poznavanja in doseganja trajnostne mobilnosti oz trajnostne družbe.