Inovacije in predstavitev digitalne inteligence za globalne čezmejne dobavne verige v okolju “single window”
Ime projekta: Inovacije in predstavitev digitalne inteligence za globalne čezmejne dobavne verige v okolju “single window”
Naziv razpisa: Interni razpis za podelitev finančnih spodbud za razvoj znanstvenoraziskovalne dejavnosti univerze v mariboru z vidikov kakovosti, ustvarjalnosti, inovativnosti, internacionalizacije, odprtosti, prenosa znanja in sodelovanja z okoljem v okviru prijav projektov – poziv v letu 2024
Časovni okvir: 1. 10. 2024 – 31. 12. 2025
Koordinator peojekta: Univerza v Mariboru, Fakulteta za logistiko
Kratek povzetek projekta:
Projekt si bo prizadeval za vključitev digitalne inteligence v čezmejne dobavne verige med Azijo, Srednjo in Vzhodno Evropo (CEE) ter drugimi ključnimi trgovinskimi regijami, z uporabo sistema “enotnega okna” za mednarodno trgovino. Ta sistem, ki se že uporablja ponekod v EU, Aziji in drugih državah, poenostavi carinsko obdelavo z usklajevanjem izmenjave standardiziranih podatkov v čezmejni trgovini in logistiki. Kljub tem prednostim se globalne dobavne verige še vedno soočajo z izzivi, kot so pomanjkanje ali nekompatibilnost infrastruktur interneta stvari (IoT), težave s standardizacijo podatkov, razdrobljeni nepovezani sistemi verig blokov (blockchain) in zapletenosti mednarodne logistike. Projekt bo reševal izzive z omogočanjem nemotenih čezmejnih procesov, izboljšanjem deljenja virov in vzpostavljanjem in integracijo digitalnih tehnologij za ustvarjanje inteligentnih dobavnih verig za povezovanje med regijami, kot so EU, Azija, Jugovzhodna Azija in Severna Amerika.
Projekt bo razvil globalni mehanizem za deljenje virov, zgradil okvir za digitalno preobrazbo podatkov čezmejne trgovine in logistike ter razvil algoritme za usklajeno upravljanje logističnih procesov. Poleg tega bo naslavljal integracijo različnih izvedb blockchain tehnologij za omogočanje nemotenega mednarodnega sodelovanja pri izmenjavi informacij in blaga. Cilj bo interoperabilnost blockchain sistemov, standardizacija podatkov o čezmejni trgovini in logistiki ter optimizacija učinkovitosti oskrbovalnih verig.