Projekti

Ime projekta: Vertikalna fraktalna dimenzija pohodniških poti na hribovitem terenu skozi prizmo občanske znanosti

Naročnik projekta: ARIS Javna agencija Republike Slovenije za raziskovalno in inovacijsko dejavnost

Časovni okvir: 1. 7. 2024 – 30. 6. 2026

Koordinator projekta: UM Fakulteta za logistiko

Sodelujoče organizacije: Oddelek za geografijo, okolje in prostorske znanosti, Univerza v Michiganu, ZDA

Kratek povzetek projekta:

Povezovanje med znanstveno srenjo in javnostjo je ključnega pomena za ustvarjanje širše podpore znanosti ter za družbeno razpravo in oblikovanjepolitik, ki temeljijo na znanstvenih dognanjih. Občanka znanost (angl. Citizen Science) pomeni vrsto raziskovanja, ki se izvaja z vključevanjem insodelovanjem javnosti, običajno z zbiranjem podatkov s strani javnosti (občanov) za posebne znanstvene projekte in s povratno informacijo javnosti.V geografiji obstaja tudi izraz Prostovoljna geografska informacija (angl. Volunteered Geographic Information), ki označuje prostorske informacije, kijih zbira javnost za uporabo v znanosti.Naš predlog bilateralnega sodelovanja ponuja tako temeljne kot aplikativne znanstvene komponente skozi prizmo občanske znanosti za krepitevraziskovalnih vezi med Univerzo v Mariboru (UM) in Michigan State University (MSU). Projekt nadgrajuje obstoječe sodelovanje med Fakulteto zalogistiko (UM) in Oddelkom za geografijo, okolje in prostorske vede (MSU).V dosedanjem intenzivnem in uspešnem sodelovanju sta dr. Prah in prof. Shortridge raziskovala vertikalno fraktalno dimenzijo cest (Prah inShortridge, 2023, https://www.mdpi.com/2220-9964/12/12/487), pri čemer sta izvedla niz eksperimentov na primeru izbranih območij v Sloveniji.Fraktalna dimenzija je pravzaprav lastnost gladkosti ali pomanjkanja te za določene geografske “objekte”, kot so na primer reke, obalna črta in ceste,v različnih prostorskih merilih. Objekti, ki so podobno “zapleteni” pri velikih prostorskih merilih kakor pri majhnih, naj bi imeli večjo fraktalnodimenzionalnost. Takšni objekti imajo zanimive in pomembne lastnosti: na primer dolžina linearnega fraktalnega objekta je daljša (celo neskončnodolga), če jo merimo v finejših prostorskih merilih.