:: S predavatelji o aktualnem :: “Kam gledaš, ko voziš?” ~ doc. dr. Tina Cvahte Ojsteršek

Lani sta javna agencija republike Slovenije za varnost prometa in slovenska policija začeli izvajati nacionalno preventivno akcijo #varnobreztelefona, s katero želijo opozoriti na tveganja, ki jih prinaša uporaba mobilnega telefona v prometu.

V akcijo so vključili tudi izsledke terenskega dela doktorske disertacije doc. dr. Tine Cvahte Ojsteršek. V svoji doktorski disertaciji “Vizualna pozornost voznika na prometno okolje in dogajanje ob prisotnosti motenj znotraj vozila« je ugotovila, da pri sprejemanju informacij o prometnem okolju in dogajanju vizualna pozornost predstavlja najpomembnejši kanal pridobivanja relevantnih informacij, zato so motnje voznika, ki vplivajo na njegovo vizualno zaznavanje ali procesiranje vizualnih informacij, najpomembnejše z vidika zagotavljanja in ohranjanja varnosti vožnje.

V terenskem eksperimentu je bilo 23 udeleženih voznikov v realnem okolju izpostavljeno 15 motnjam znotraj vozila, ki so povezane z uporabo mobilnega telefona (prostoročno ali običajno), iskanjem stvari v avtomobilu ali nastavljanjem in upravljanjem s sistemi v avtomobilu. Ob tem so snemali vidno polje voznikov in z napravo za sledenje pogledu ugotavljali njihovo smer gledanja.

Z doc. dr. Tino Cvahte Ojsteršek smo se pogovarjali o izsledkih raziskave, ki so presentili tudi njo.