Uspešno zaključena prva CEEPUS poletna šola #TASA network na Fakulteti za logistiko Univerze v Mariboru

Med 5. in 15. julijem 2024 je na Fakulteti za logistiko Univerze v Mariboru v Celju potekala prva poletna šola v okviru CEEPUS mreže Tourism and Agriculture Sustainable Alliances (TASA). Več kot 30 študentov in sedem predavateljev iz tujine je soustvarjalo bogat in raznolik program, ki je združeval teorijo in prakso na področju trajnostnega razvoja.

Dopoldanski del programa je vključeval plenarna predavanja gostujočih predavateljev iz partnerskih institucij CEEPUS mreže TASA. Predavatelji so na zanimiv način predstavili aktualne teme s področja trajnostnega razvoja, digitalizacije, medsektorskega povezovanja kmetijstva in turizma ter upravljanja oskrbovalnih verig v agrarnem turizmu.

Popoldanski del programa je bil namenjen delavnicam, ki so potekale v okviru NOO projekta DIGinGREEN, ki ga Fakulteta za logistiko uspešno izvaja že drugo leto. Študentje so na praktičnih primerih spoznavali teme, kot so izračunavanje ogljičnega odtisa, trajnostno organiziranje potovanj, krožno gospodarstvo, komuniciranje, digitalna varnost ter logistika in oskrbovalne verige. Program sta obogatili tudi predavanji dveh predavateljic iz mariborske Fakultete za turizem.

Pomemben del poletne šole je bil tudi družabni program, ki je vključeval izlet v Žalec, teambuilding igre, učenje osnov španščine in dve ekskurziji z javnim prevozom, kar je še dodatno potrdilo zavezanost k trajnosti. Študenti so obiskali Rogaško Slatino in Ormož, kjer so spoznavali lepote teh mest.

Študenti so pridobljena znanja uporabili v praksi. V mednarodnih ekipah so pripravljali rešitve za ozaveščanje o trajnostnem življenju, organizirali trajnostna turistična potovanja in ustvarjali video vsebine, ki so izpostavljale probleme in rešitve za tesnejše sodelovanje med kmetijskim in turističnim sektorjem. Za uspešno opravljeno nalogo in sodelovanje pri poletni šoli so študenti prejeli 4 ECTS točke. Najbolje ocenjena ekipa, ki je svojo rešitev predstavila pred mednarodno žirijo, je prejela nagrado v obliki dvomesečnega praktičnega usposabljanja v Laboratoriju za zelene tehnologije Fakultete za logistiko pod mentorstvom doc. dr. Lazarja Pavića, koordinatorja mreže TASA.

Poletna šola je bila izjemen uspeh in odličen primer mednarodnega sodelovanja ter izmenjave znanj na področju trajnosti, logistike in turizma.