Skozi Sueški prekop spet stekel promet

V Sueškem prekopu je 24. marca okoli 7. 40 po lokalnem času nasedla kontejnerska ladja MV Ever Given (Evergreen) – gre za izjemno veliko kontejnersko ladjo s kapaciteto 20,124 TEU.

Nasedla ladja je ustavila ves promet v Sueškem prekopu in je tako močno  pretresla svetovne oskrbovalne verige in prehod kritičnega blaga, nafte, kemikalij, žit in drugih surovin po vsem svetu. Preko sueškega prekopa poteka namreč kar 12 % svetovne pomorske trgovine.

Nekaj več kot pet dni je trajalo, da so upravljavci prekopa iz Egipta, uspeli »rešiti« ladjo in da je ta ponovno plovna. Motnje v svetovni trgovini pa se ne bodo končale s ponovnim splavljenjem kontejnerske ladje.

O tem izrednem dogodku, ki je zamajala logistični svet smo se pogovarjali s sodelavci fakultete prof. dr. Tomažem Krambergerjem, izr. prof. dr. Darjo Topolšek, izr. prof. dr. Matjažem Knezom, doc. dr. Igorjem Jakominom in asist. Tino Cvahte Ojsteršek.

Vabljeni k branju.