Fakulteta za logistiko, Celje - Mariborska cesta 7       |     info.fl@um.si      |     03 428 53 00

Iskanje po straneh Fakultete za logistiko
EN

Novice

Na Fakulteti za logistiko smo organizirali posvet o izzivih logistike in oskrbovalnih verigah

Na Fakulteti za logistiko Univerze v Mariboru smo v četrtek, 21. aprila 2022, ob evropskem dnevu oskrbovalnih verig organizirali posvet na temo »Izzivi sedanjosti, rešitve prihodnosti: logistika in oskrbovalne verige«.

 »Supply Chain Day« je dan, ko podjetja, organizacije in inštitucije s področja logistike in oskrbovalnih verig odprejo svoja vrata, da širijo svoja znanja, izkušnje ter nadgradnje in nove tehnološke rešitve.

Na fakulteti, kot edini specializirani znanstveno-izobraževalni instituciji za področje logistike in oskrbovalnih verig v Sloveniji, smo ob dnevu organizirali posvet, na katerem smo naslovili izzive, s katerimi se panoga od obdobja pandemije in geopolitičnih nestabilnosti v svetu sooča in rešitve, ki bodo prevladovale v prihodnosti. Tematiko smo naslovili z gosti posveta: Adino Mlivič, lanskoletno nominiranko za inženirko leta, ki je tudi magistrica Fakultete za logistiko in strokovnjakinja za interno logistiko v podjetju BSH Hišni aparati, Igorjem Žulo, predsednikom Slovenskega logističnega združenja, Tadejem Smogavcem, strokovnjakom za e-mobilnost in Borutom Hočevarjem, novinarjem časnika Finance, ki pokriva temi energetike in logistike.

Udeležence je v uvodu naslovila dekanica fakultete profesorica Maja Fošner, ki je poudarila, da so »spremenjene razmere v logistiki tudi fakulteto prisilile k posodobitvam študijskih vsebin. S sodelavci, raziskovalci, pa smo se lotili raziskovanja ter napovedovanja prihodnjih trendov in preko projektnega dela tako soustvarjati rešitve, ki bodo prevladovale v prihodnosti«.

Zadnji dve leti smo priča nezanesljivosti oskrbe na svetovnem trgu. Razpoke je najprej razkrila korona, nato rast cen surovin in energentov ter vojna v Ukrajini.

Predsednik Slovenskega logističnega združenja Igor Žula je poudaril, da je v zadnjem obdobju veliko govora o dobri gospodarski rasti, logistika pa se je ravno v obdobju pandemija izkazala kot izjemno pomembna.

Situacija preteklih nekaj let je pokazala, da sta digitalizacija in digitalna transformacija neizogibni. Adina Mlivić poudarja, da so se izzivi v logistiki, oskrbovalnih verigah, pa tudi v proizvodnji spremenili, proizvodna podjetja se srečujejo predvsem z nihanji naročil, saj je nemogoče napovedati, kaj in kdaj si bo stranka nekaj želela. Tudi sami se v podjetju spogledujejo z inovativno tehnologijo, pri čemer poudarja, da je za uvajanje le-te potrebna previdnost, a po drugi strani je nujno pripraviti strategijo in stopiti pravočasno na vlak sprememb.

Zagotovo sta robotizacija in avtomatizacija tisti, ki bosta pomembno transformirala velike proizvodne procese, bo pa v manjših nujen večji poudarek na ergonomiji delovnih mest.

Zagotovo pa bo izjemnega pomena prehod v zeleno družbo, predvsem e-mobilnost je tista, ki bo igrala pomembno vlogo. Tadej Smogavec in Borut Hočevar v tem delu poudarjata, da Slovenija zaostaja za razvito Evropo, vendar je za pričakovati glede na vse napovedi in politike Evropske unije, da je elektrifikacija neizogibna.

Današnji gosti so se strinjali, da logistiko in oskrbovalne verige čaka še veliko dela, da bo predvsem potrebnega več sodelovanja tudi med konkurenti in krajšanja oziroma regionalizacije oskrbovalnih verig. Izjemne priložnosti za Slovenijo vidijo v gradnji deljenih logističnih centrov kot tudi transporta.

V uvodnem delu je udeležence nagovorila tudi podžupanja Mestne občine Celje Breda Arnšek, ki je poudarila pomen sodelovanja mestne občine s fakulteto, kot tudi nujnosti organizacije podobnih dogodkov, ki omogočajo širjenje zavedanja pomena logistike za slovensko in svetovno družbo.