Fakulteta za logistiko, Celje - Mariborska cesta 7       |     info.fl@um.si      |     03 428 53 00

Iskanje po straneh Fakultete za logistiko
EN

Novice

“Logistika kroji danes in jutri”. Fakulteta za logistiko praznovala evropski dan oskrbovalnih verig 2024

Fakulteta za logistiko je tudi letos s ponosom praznovala Evropski dan oskrbovalnih verig. Gre za pomemben dogodek, ki se praznuje v več državah Evrope. Namenjen je ozaveščanju in promociji logistike ter njenega ključnega pomena v sodobnem svetu. Ta dan ponuja priložnost, da se razpravlja o aktualnih temah v logistiki, predstavijo inovativne rešitve ter izmenjajo izkušnje med strokovnjaki, podjetji, akademskimi institucijami in študenti.

Dogodek smo organizirali v sodelovanju z Alumni klubom fakultete ter podjetjem MIK Celje, ki je bil tudi gostitelj dogodka.

Prisotne je v uvodu nagovorila dekanica red. prof. dr. Maja Fošner, ki je v nagovoru osvetlila zgodovino in izjemne dosežke naše fakultete, hkrati pa poudarila ključno vlogo logistike v današnjem svetu. Dekanica je še posebej poudarila izjemnost razvoja naše fakultete in pomena izgradnje logističnega centra v središču Celja, ki bo nastal s prenovo nekdanje ekonomske šole. »Naša vizija je ustvariti prostor, ki bo središče inovacij in razvoja v logistiki,” je dejala.

Prisotne sta nagovorila tudi vabljena govornika podžupan Mestne občine Celje, Uroš Lesjak in predsednik Kluba Zlatorog Celje, dr. Vladan Mladenović, ki sta izpostavila pomen logistike za regionalni in nacionalni razvoj ter vlogo fakultete pri oblikovanju prihodnjih logističnih managerjev.

Razprava o prihodnosti logistike

Posebno pozornost smo namenili pomenu globalnih trendov in lokalnih rešitev v logistiki. Osrednji del dogodka je bil namreč pogovor z direktorjem podjetja MIK Celje, gospodom Francijem Pliberškom. V prostorih podjetja MIK Celje, ki so letos služili kot prizorišče dogodka, se je odvil poglobljen pogovor o vlogi in prihodnosti logistike. Pogovor je vodil izr. prof. dr. Matjaž Knez, ki je skupaj z g. Pliberškom razgrnil širok spekter tem, od strategij upravljanja do prihodnjih tehnoloških inovacij.

Franci Pliberšek je začel z razpravo o ključnem pomen logističnega načrtovanja v njihovem podjetju. “Vsak dan se soočamo z logističnimi izzivi, ki jih prinaša prihod petih do desetih kamionov. Učinkovito logistično planiranje je temelj našega poslovanja,” je poudaril. Ta poudarek na natančnosti in predvidevanju je ključen za optimizacijo operacij in minimiziranje zamud.

Nadalje je razprava tekla o njihovih naložbah v prihodnost, predvsem o izgradnji visokoregalnega in avtomatiziranega skladišča. “To skladišče je zasnovano tako, da presega naše trenutne potrebe. Z načrtovanjem za prihodnost želimo zagotoviti, da bomo lahko sledili zahtevam trga in nadaljevali z rastjo našega podjetja,” je pojasnil.

Osvetlil je tudi premik od tradicionalnega modela ‘just in time’ k bolj hibridnim logističnim modelom, ki so postali pomembni zaradi nedavnih globalnih kriz. “Krize so nas naučile, da moramo biti pripravljeni in fleksibilni. Hibridni modeli, ki kombinirajo pravočasno dobavo z ohranjanjem strateških zalog, so se izkazali za bolj zanesljive,” je dejal Pliberšek.

Poleg tega je izpostavil pomen trajnostnih praks in izrazil skrb glede evropskih regulativ, ki lahko včasih otežujejo konkurenčnost. “Vendar je ključnega pomena, da delujemo racionalno in se osredotočamo na pozitivne premike, ki lahko koristijo tako našemu podjetju kot širši družbi,” je dodal.

Zaključil je s poudarkom na nujnosti izboljšanja izobraževalnega sistema in prilagoditvi novim tehnološkim trendom. “Prihodnost logistike in industrije bo temeljila na inovacijah in sposobnosti našega šolskega sistema, da se prilagodi in pripravi študente na te izzive,” je sklenil Pliberšek.

Pogovor je bil izjemen vpogled v strateško razmišljanje enega vodilnih mož v slovenskem gospodarstvu in je zagotovo navdihnil vse, ki so prisostvovali dogodku.

Podelitev priznanj za odličnost

Dogodek smo izkoristili tudi za praznovanje in podelitev priznanj našim izjemnim študentom, profesorjem in raziskovalcem ter za podelitev zahval gostujočim strokovnjakom in tutorjem. Dekanica, red. prof. dr. Maja Fošner je poudarila pomen prizadevanj in dosežkov vseh nagrajencev. “Vaš trud in predanost sta temelja našega uspeha in inovacij,” je dejala, medtem ko je z veseljem predajala priznanja.

Priznanja so prejeli: Matej Strašek za najvišjo povprečno oceno 1. letnika visokošolskega strokovnega študijskega programa Gospodarska in tehniška logistika; Tilen Koren za najvišjo povprečno oceno 1. letnika univerzitetnega študijskega programa Logistika sistemov; Pija Soršak za najvišjo povprečno oceno 1. letnika magistrskega študijskega programa Logistika sistemov; Nejc Podkoritnik za najvišjo povprečno oceno 2. letnika visokošolskega strokovnega študijskega programa Gospodarska in tehniška logistika; Miha Verdev za najvišjo povprečno oceno 2. letnika univerzitetnega študijskega programa Logistika sistemov in Jan Kellner za najvišjo povprečno oceno 3. letnika univerzitetnega študijskega programa Logistika sistemov. Na pobudo mentorjev, sta priznanje za najboljše zaključno delo prejela Nik Knez, diplomant univerzitetnega študijskega programa Logistika sistemov in Mitja Mali, diplomant visokošolskega strokovnega študijskega programa Gospodarska in tehniška logistika. Podelili smo tudi priznanje za izredne dosežke, ki ga je prejel red. prof. dr. Tone Lerher, in priznanje za pedagoško delo, ki je pripadlo doc. dr. Tini Cvahte Ojsteršek.

Posebno zahvalo smo namenili vsem gostujočim strokovnjakom, ki omogočajo študentom, da se soočajo z realnimi izzivi in realnimi situacijami ter zanje iščejo realne rešitve, s čimer prinašajo k dvigu kakovosti učnih vsebin. Povezovanje akademskega in poslovnega okolja še dodatno krepi prenašanje in delitev znanja v obe smeri. Priznanja so prejeli: Mihael Gantar, Matjaž Martini, Matic Ceglar, Alen Solina, Maja Cvejić, Toni Avžner, David Bezovnik, Matjaž Štor, Iva Ana Virant, Robert Biček, Maja Ovčar in Žiga Sladič.