Kako so študenti reševali izzive trajnostne logistike? :: 11. mednarodna poletna šola ::
Objavljeno: 11. 9. 2024Pod naslovom “Sustainable Logistics: Theoretical Heroes Tackle a Real Green Challenge“ je letos med. 2. in 10. septembrom potekala že 11. mednarodna poletna šola logistike, ki se je udeležilo 26 študentov iz enajstih evropskih univerz in sedmih različnih držav. Udeleženci, “pravi junaki prihodnosti”, so z izjemno predanostjo in znanjem stopili korak naprej v reševanju okoljskih izzivov, s katerimi se danes sooča svet logistike.
Potreba po visokousposobljenih, okoljsko ozaveščenih ter prilagodljivih strokovnjakih, ki že danes rešujejo izzive prihodnosti, še nikoli ni bila večja. Logistika, močno povezana z vplivi na okolje, potrebuje rešitve za zmanjšanje onesnaževanja zraka in vode, porabe energije, ter obvladovanje odpadkov in urbanizacije. Poletna šola je prav s tem namenom študentom ponudila dva izjemna predmeta – Theoretical Background for Solving Green Challenges in Green Challenge, kjer so se v podjetniškem okolju soočili z resničnimi izzivi.
Brez izjemne podpore našega poslovnega partnerja, podjetja F.A. Maik, zgodbe o uspehu te poletne šole ne bi bilo mogoče zapisati. Iskreno se zahvaljujemo ustanovitelju g. Marjanu Bezjaku, direktorju Mihu Bezjaku in Niki Antolič za izjemno gostoljubje ter dostop do realnih podatkov, kar je študentom omogočilo vpogled v praktične izzive sodobne logistike.
V okviru poletne šole so udeleženci namreč analizirali in ovrednotili transportne in carinske postopke podjetja F.A. Maik skozi podroben diagram, ki je prikazoval potovanje kontejnerja z baterijami iz Luke Koper do končne destinacije v Avstriji. Ta študija primera ni le preizkusila njihovih analitičnih sposobnosti, temveč tudi njihovo kreativnost in sposobnost predlaganja trajnostnih rešitev. Tekmovanje je potekalo v več fazah, pri čemer so morali udeleženci razumeti celoten proces, vključno z deležniki in dokumentacijo, ter predlagati rešitve, ki bi podjetju F.A. Maik pomagale zmanjšati ogljični odtis.
Poletna šola je bila sestavljena iz dveh delov – spletnega in fizičnega. V spletnem delu so sodelovali asist. dr. Simona Šinko, ter profesorji iz tujine: Emanuele Figliolia, prof. Beata Mrugalska, prof. Eren Özcelyan ter prof. dr. Elisabeth T. Pereira. V predavalnici so svoje znanje delili asist. dr. Simona Šinko, doc. dr. Tina Cvahte Ojsteršek ter izr. prof. dr. Matevž Obrecht. Motor poletne šole je bila prav Simona Šinko, ki je s svojo energijo in zavzetostjo poskrbela za uspešno izvedbo programa.
Seveda pa poletne šole ne bi bilo brez idejne vodje, dekanice prof. dr. Maje Fošner, ki je pred 11 leti začela to zgodbo in jo popeljala do danes, ko je mednarodna poletna šola logistike postala prepoznaven dogodek v akademskih krogih po vsej Evropi.
Program poletne šole je bil skrbno zasnovan tako, da je poleg strokovnih vsebin študentom omogočal tudi čas za spoznavanje Slovenije in njenih lepot. Obisk kulturnih znamenitosti in naravnih čudes je bil del doživetja, ki je udeležence navdušil. Poleg tega je bil poseben poudarek namenjen tudi mreženju, kjer so imeli študentje priložnost za izmenjavo idej, izkušenj in vzpostavitev mednarodnih povezav, kar bo nedvomno prispevalo k njihovemu nadaljnjemu profesionalnemu razvoju.
Še enkrat več smo dokazali, da je z dobrim timskim delom, vrhunskimi predavatelji in predanimi študenti mogoče ustvariti izjemno izobraževalno izkušnjo.