Predavanje dr. Patrika Kolarja: »Slovenija v raziskovalno-inovacijskih programih EU: 20 let izkušenj in nove priložnosti«
Na Fakulteti za logistiko Univerze v Mariboru bomo v sredo, 3. aprila 2019, ob 11. uri gostili dr. Patrika Kolarja, vodjo oddelka B na izvršilni agenciji Evropske komisije za mala in srednja podjetja (EASME) v Bruslju.
Osrednja tema njegove predstavitve bo »Slovenija v raziskovalno-inovacijskih programih EU: 20 let izkušenj in nove priložnosti«.
Dr. Kolar je študiral kemijo na Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo (FNT – na kasnejši Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo – FKKT) Univerze v Ljubljani, kjer je diplomiral leta 1990, magistriral 1992 in doktoriral 1995 na katedri za organsko kemijo pod mentorstvom akademika prof. dr. Mihe Tišlerja.
Od leta 2000 deluje v Bruslju. Najprej je deloval na novo ustanovljenem Slovenskem gospodarsko raziskovalnem združenju v Bruslju kot svetovalec za raziskave z glavno nalogo spodbujanja sodelovanja slovenskih udeležencev v okvirnih raziskovalnih programih EU. 2004 – 2007 je bil preko Ministrstva za zunanje zadeve napoten na delo na Stalno predstavništvo RS v Bruslju kot svetovalec za raziskave, kjer je zastopal slovenska stališča pri oblikovanju evropske raziskovalne politike in bodočih okvirnih raziskovalnih programov.
Februarja 2007 se je zaposlil pri Evropski komisiji na Generalnem direktoratu za raziskave in inovacije kot vodja enote za direktoratu za raziskave s področja zdravja, nato pa je do leta 2017 vodil še enote direktoratov za biogospodarstvo in industrijske tehnologije. V tem času se je ukvarjal predvsem z načrtovanjem politik in izvedbo raziskovalno – inovacijskih programov in projektov na omenjenih področjih.
Oktobra 2017 je bil imenovan za vodjo oddelka B (program LIFE ter Obzorje 2020: Energija, okolje in naravni viri) na izvršilni agenciji Evropske komisije za mala in srednja podjetja (EASME) v Bruslju.
Namen njegovega obiska je tudi spodbujanje evropske pobude »Back to University«, v okviru katere Evropska komisija predstavlja aktualne teme v EU, izkušnje in delo. V volilnem letu je še toliko pomembneje širiti razumevanje delovanja EU in spodbujati k aktivni udeležbi na evropskih volitvah.